Strona główna

Użytkownik

Ciekawe miejsca

 

Czytaj więcej: Ciekawe miejsca

Czy znam historię swojej miejscowości?

     Bukowno leży w krajobrazie dwóch pustyń, białych skał wapiennych, lasów i starych odkrywek górniczych. Leży nad rzeką Sztołą, a jej południowe obrzeże dotyka Pustyni Błędowskiej, wschodnią granicą jest Pustynia Starczynowska, a południową wieś Podlesie.

 Jak już wcześniej wspominałam tereny te obfitowały i obfitują w rudę. Gdy władcy Polski dowiedzieli się o tym, zaczęto ją wydobywać i przetapiać. Burmistrz Krakowa Paweł Kaufman, korzystając z przywilejów królewskich założył w Bukownie w 1524 roku kuźnię, w której odkuwano miecze, wyrabiano druty i blachy.

W 1549 roku z polecenia Zygmunta Augusta rozpoczęto budowę Sztolni Starszynowskiej; zwanej później królewską. Wiodła ona od rzeki Sztoły w kierunku północno - wschodnim. Sześć lat później żupnik olkuski Jost Ludwik Decjusz zagospodarował złoża rud ołowiu

i w roku 1555 buduje hutę. W 1568 roku znajduje się na tym terenie papiernia. Na wyprodukowanym tu papierze opublikowano konstytucję sejmowa, przyjętą w Lublinie w 1569 roku, stanowiącą o połączeniu Wielkiego Księstwa Litewskiego  z Polską unią realną.

Największe zainteresowanie złożami położonymi między dwiema pustyniami, nastąpiło jednak dopiero w XIX i XX wieku. Do tego czasu ważniejszą rolę odgrywały; Bolesław, Sławków, Ujków i Podlesie. Obecnie te miejscowości ( poza Sławkowem) wchodzą w skład Gminy Bolesław, która swój dynamiczny rozwój zawdzięcza przemysłowi górniczo – hutniczemu wykorzystującemu bogate złoża cynku i ołowiu.

    

 

 

                                                                                            -8-

 

     Na tym terenie rozegrało się także kilka ważniejszych wydarzeń historycznyh;

- 4-5 maja 1863 roku w okolicach Podlesia i Krzykawki rozegrała się bitwa pomiędzy polskimi oddziałami powstańczymi pod dowództwem generała Francesco Nullo a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego. Zwyciężyli Polacy ale sam generał poległ.

- w 1918 roku nastąpiło rozbrojenie oddziałów austryjackich, w których brał udział sztygar kopalni „ Ulisses”, późniejszy generał Konrad Marian Krajeński.

 - w latach okupacji działały tu oddziały GL, AL, BCH, AK.

Ludność miejscowa udzielała partyzantom schronienia.

      Industrializacja kraju i realizacja planu 6 – letniego zaowocowała budową Zakładów Górniczo- Hutniczych „ Bolesław”, a co za tym idzie konieczność tworzenia nowych osiedli mieszkaniowych dla pracowników zakładu. Dzięki temu w 1958 roku Bukowno dostaje prawa osiedlowe, a w 1962 roku prawa miejskie.

 

     W latach 1962-1987 miasteczko rozrasta się i dobudowywane są Osiedla Północ i Centrum, ośrodek sportowo – wypoczynkowy, buduje się szkołę tysiąclatkę, hotel „Tramp”, dom nauczyciela, pawilon handlowy, ośrodek zdrowia.Rozbudowuje się oczyszczalnię ścieków.

     Pomimo szybkiego rozwoju przemysłu Bukowno i okolice mają charakter rekreacyjno – wypoczynkowy. Zawdzięczają to lasom iglasto - liściastym, rzece i Pustyni Błędowskiej. Do dnia dzisiejszego można znaleźć alejki, którymi kiedyś spacerowali sanatariusze.

Turyści mogli obejrzeć; zabytki starego Sławkowa, zabytkowy kościół parafialny, dworek i stary cmentarz w Bolesławiu, Sztolnię Ponikowską, szyby kopalń galeny będące na południowym stoku wzgórza „ Skałka”, Sztolnię Czartoryską wiodącą od Sztoły w kierunku Tłukienki, zabudowania po dawnej płuczce galmanu dla kopalni „Ulisses” ( obecnie budynek banku i tartaku), kopalnię odkrywkową rud cynku i ołowiu „ Ujków”.

                                                        

 

 

                                                       -9-

                                                                                       

Teraz można jeszcze podziwiać Pustynię Błędowską, która jednak

pomału jest wchłaniana przez las ( a jeszcze niedawno w czasie wojny hitlerowcy ćwiczyli tu swoich żołnierzy przed atakiem w Afryce) i Pustynię Starczynowską, która jest systematycznie niszczona przez wywóz piasku na potrzeby górnicze.

     Jednak nie zawsze Bukowno było miastem przemysłowym.

Czytając notatkę zamieszczoną w „ Wiadomościach Zagłębia”

nr 7/91możemy się dowiedzieć , że;

     „ Gdy Bukowno było Zdrojem, a powietrze było tam czyste, w Bolesławiu była już gmina. Albo siedziba władz gromady.

W Bolesławiu był szpital położniczy i spora gromadka obywateli olkuskich przyszła tu na świat. Bolesław był wówczas ważny, a Bukowo nie. Wszystko to działo się po wojnie, bo przed wojną dysproporcje w randze obu miejscowości były jeszcze większe.

W miarę upływu lat zaczęło się to zmieniać.

Wprawdzie położony na tych terenach Kombinat Górniczo – Hutniczy otrzymał nazwę „ Bolesław” jednak fakt, że dyrekcja i część hutnicza znalazła się na terenie Bukowna, zaczął procentować na korzyść tego właśnie miasteczka.

Bukowno się rozwijało - powstawały nowe osiedla willowe.

Rosła produkcja Kombinatu, rosły hałdy, wzrastało zanieczyszczenie.

Bukowno straciło dopisek „ Zdrój”, ale w wyniku reformy administracyjnej w 1975 roku to ono stało się siedzibą gminy…”

( patrz; bibliografia)

 

     O tym, że przed powstaniem zakładów Bukowno było miastem wypoczynkowym potwierdza także artykuł  pt. „ Srebrne wesele Bukowna „ zamieszczone w „ Wiadomościach Zagłębia”

z 8-14 października 1987 roku;

     „ Pierwsze zapiski historyczne o tych stronach sięgają XIII wieku, jednak Bukowno jest miastem o krótkim rodowodzie, (…) gdyż w październiku 1962 roku otrzymało prawo miejskie (…).

 

 

 

 

                                                                                        -10-

 

Kiedyś była to miejscowość kuracyjna znana z czystego powietrza i olejków eterycznych, z gęstych lasów sosnowych oraz rzeki Sztoły - ulubione miejsce rekreacji.

Za sprawą zlokalizowanych tu Zakładów Górniczo – Hutniczych

„ Bolesław” oraz kopalń piasku po kuracyjnej miejscowości pozostały tylko wspomnienia.

Teraz Bukowno to nowe osiedla mieszkaniowe dla pracowników ZGH, nowe szkoły,  pawilony handlowe,  hotele,  ośrodki zdrowia.

Bukowno jest siedzibą władz miasta i gmin, które obejmują

23 miejscowości,  w tym 13 wiosek.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż Bukowno jako jedna z pierwszych jednostek administracyjnych w województwie katowickim ma zatwierdzony ogólny plan zagospodarowania przestrzennego miasta i gmin do 1995 roku. Dzięki temu lokalizacja poszczególnych obiektów planowania jest „ z głową”. Nie sadzi się tam drzew, gdzie mają stać np. garaże i odwrotnie (…).( patrz; bibliografia)

 

      Przytoczone artykuły mają za zadanie uzmysłowić, że Bukowno to nie tylko to co teraz widzimy czyli miasto przemysłowe. Na to miasto składa się także jego część dotycząca kurortów wypoczynkowych.

Do tej pory zachowały się pozostałości świadczące, iż była to miejscowość wypoczynkowa; rozlokowanie sklepów i ulic, parków, alejek wypoczynkowych itp., a przede wszystkim połacie lasów i pustynia.

 

 

     Dzisiejsze Bukowno zajmuje 47 kilometrów kwadratowych, posiada 9 zakładów przemysłowych, 6 szkół zawodowych,

58 punktów sprzedaży, 48 placówek usługowych i jest siedzibą władz miasta. Posiada wiele obiektów rekreacyjno – wypoczynkowych i dobrą komunikację.

Witaj!

Witam na stronie poświęconej Turystyce, na której możesz zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

 

Darmowy hosting iv.pl